top of page

על המיזם

הפרויקט קם בהשראתו ולזכרו של מנחם מוזס ז"ל

ששרד את התופת של אושוויץ

והפליא לבנות בארץ חיים צנועים ומלאים

תוך יצירתיות ורגישות רבה לאדם לחי ולסביבה.

מנחם מוזס
מטרת המיזם

פרויקט ידיים קם במטרה לסייע למצוקה רווחת שאיתה מתמודדת האוכלוסייה החלשה ביותר: תנאי מגורים ירודים. משפחות רבות, כולל קשישים ונכים, סובלים מבעיות תחזוקה קריטיות בבית, כדוגמת תריסים וחלונות שלא נסגרים, נזילות, קירות מתקלפים, דוד מים מקולקל וכו'.

ידוע שכל בעל מקצוע שמוזמן לטפל בבעיה, ולו הקטנה ביותר, גובה שכר טרחה של מינימום 200 ש"ח רק על עצם הביקור, ובוודאי שבמקרה שמתבצעת עבודה, הסכום מסתכם במאות שקלים ואף יותר. מעבר לקושי של העלות הכספית הכבדה, צריך לזכור שבעל מקצוע כזה אמנם יטפל בבעיה שלשמה הוזמן, אבל רק בה.

כך נוצר מצב שבו גם אחרי השקעה של מאות שקלים בטיפול בבעיה הנקודתית, עדיין יישארו בעיות ותקלות רבות ללא מענה. התוצאה היא שאצל אנשים שאינם יכולים לשלם, המצב פשוט יישאר כפי שהוא, גם אם זה אומר ללכת לישון בלי חלון, או להתקלח באמבטיה שבורה ומסוכנת, או לשבת כל היום מול קירות שחורים.

טבען של בעיות תחזוקה הוא שהן אינן סטטיות ושהמצב שלהן הולך ומחמיר ומשליך הלאה לתשתיות נוספות בבית.

צריך לזכור שרבים מהאנשים האלה, ובעיקר המבוגרים, שוהים במשך רוב שעות היום בתוך הבית שלהם.

אייקון מברשת
איך זה עובד?

אנחנו מפעילים צוותים של מתנדבים בעלי כישורים טכניים (הנדימנים) לשיפוץ דירות של נזקקים. כל צוות מונה 10-6 מתנדבים המוכנים לתרום מזמנם כ- 6 שעות, אחת לארבעה חודשים, בדרך כלל בשעות אחה"צ והערב. המתנדבים ברובם אינם בעלי מקצוע בתחום השיפוצים, אך הם בעלי מיומנות, ניסיון ואהבה ל"עבודה עם הידיים". הצוותים משלבים בתוכם מגוון יכולות טכניות בהתאם לכישורי המתנדבים.

ראש הצוות עורך בדירה ביקור מקדים, על מנת להכין תכנית שיפוץ ורשימת חומרים. את כלי העבודה, לרוב, המתנדבים מביאים איתם מהבית. מהניסיון למדנו, שיש יתרון גדול לצוות מגובש המגיע מאותו מקום עבודה או יישוב, או לצוות המגיע כקבוצת חברים. ההיכרות המוקדמת בין האנשים מקלה מאוד על ההתארגנות ועל התקשורת, מהווה חוויה חברתית עוצמתית, וניכרת גם בתוצאות.

אייקון מקדחה
תקציב

שאלתם מהיכן הכסף? מתרומות. ההוצאות הכספיות הן רק עבור חומרים, וגם אותם אנחנו קונים כמעט במחירי עלות מבתי עסק שנרתמו לעזור.

העמותה משקיעה בממוצע בין 1500 ל-3000 ש"ח לשיפוץ, נטו עלות חומרים. עם הסכומים האלו, המתנדבים המוכשרים שלנו עושים נפלאות: מחליפים ברזים דולפים, מבצעים תיקוני טיח, צובעים ומתקנים: ארונות, תריסים, שולחנות, כיורים, דלתות,  ניאגרות, תאורה ועוד; מתקינים מדפים ומאווררי תקרה, פותחים סתימות, בונים קירות גבס ומוסיפים קרמיקה, וזוהי רק רשימה חלקית.

מבדיקה פשוטה של העלויות של בעלי מקצוע בשוק (הזולים מביניהם), עולה כי השווי האמתי של כל שיפוץ שלנו נע בין 10,000 ל-20,000 ש"ח ויותר.

אייקון מסור
הערך המוסף

הערך המוסף הוא מה שהפעילות עושה למתנדבים. פרויקט ידיים מהווה אפיק התנדבות קבוע ומשמעותי עבור אזרחים מכל הגוונים והשכבות. אופי הפעילות מקרב את המתנדבים כמה שיותר ל"שטח", ומאפשר להם היכרות קרובה ובלתי אמצעית עם השכבות החלשות ועם מצבן.

המתנדבים נדרשים למצוא פתרונות לבעיות הרבות שצצות במהלך העבודה. כל דירה מספקת אין-ספור אתגרים המצריכים חשיבה יצירתית ואלתור, תוך התחשבות מקסימלית בצרכים של בעלי הדירה. המתנדבים שלנו עושים את זה עם כל הלב, ומשקיעים מאמץ רב כדי להוציא מתחת ידיהם עבודה יפה ומשמעותית עבור הנזקקים.

המיזם מוציא לפועל כיום 5 שיפוצים בממוצע בכל חודש: בירושלים, רמלה-לוד, אור יהודה, פתח תקווה, בקעת הירדן ועמק בית שאן. השאיפה היא להרחיב את הפעילות בעתיד לערים נוספות בארץ.

bottom of page